Kannabidiol a rak
Rak tego typu jest wywołany namnażaniem się komórek nowotworowych w tkance mózgu (warto zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy nowotwór mózgu jest rakiem, gdyż określenie „rak” oznacza tylko nowotwór złośliwy, który wywodzi się z komórek nabłonkowych). Tak naprawdę powinniśmy używać nazwy „nowotworowy guz mózgu”. Nowotwór mózgu może mieć charakter pierwotny (a to oznacza, że może powstać w mózgu), lub wtórny (jeśli powstał po przerzucie z innego ogniska raka, co dotyczy najczęściej raka płuc i piersi). Medycyna nie ma całkowitej pewności co do przyczyn powstawania żadnego nowotworu, jednak obecnie coraz popularniejsze są teorie, że kannabidiol może hamować rozwój raka mózgu. Nie ulega jednak wątpliwości, że to jedna z najpoważniejszych i najtrudniejszych do wyleczenia chorób cywilizacyjnych XXI wieku.
Może Cię zainteresować: Suplementy diety
Sam kannabidiol (w skrócie CBD) bywa nazywany „lekarstwem przyszłości”. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy kannabinoidów, który występuje w konopiach (marihuana zawiera przynajmniej sześćdziesiąt substancji chemicznych zwanych kannabinoidami, które aktywują receptory kannabinoidowe naturalnie występujące w organizmie). Natomiast tetrahydrokannabinol (w skrócie THC) jest głównym składnikiem, odpowiedzialnym za efekty psychoaktywne, z którymi kojarzona jest marihuana. THC od jakiegoś czasu jest znane ze swoich wartości leczniczych, zaś nad kannabinoidem badania prowadzone są dopiero od jakiegoś czasu. To kannabidiol wykazuje podobno o wiele więcej korzyści leczniczych niż pojedyncze leki farmakologiczne, tak powszechnie dostępne na rynku. Co więcej, ów kannabidiol może hamować rozwój raka mózgu!
Trudne pytania XXI wieku, czyli jak hamować rozwój raka mózgu
Terminem powszechnie używanym do opisania nowotworu, który występuje w mózgu lub kręgosłupie, jest glejak. To niezwykle trudny do wyleczenia typ nowotworu, a statystyki przemawiają na naszą niekorzyść. W Polsce guzy mózgu stanowią co dziewiątą przyczynę zgonów nowotworowych u mężczyzn i co trzynastą u kobiet. Statystycznie około połowa chorych umiera w ciągu roku od momentu usłyszenia diagnozy, a tylko jedna czwarta z nich przeżywa więcej niż dwa lata. Dlatego tak ważne są intensywne badania nad tym, jak kannabidiol może hamować rozwój raka mózgu. Naukowcy powoli wyzbywają się wątpliwości i nabierają przekonania, że medyczna marihuana może wykazać swoje medyczne właściwości także w przypadku tej choroby!
Jak poświadczają testy, najczęściej występujące złośliwe nowotwory mózgu (zwane glejakami złośliwymi) są rzadko uleczalne, i praktycznie należą do kategorii nowotworów niemożliwych do wyleczenia. Pomimo wielu badań w tym zakresie sprawa wydawała się przesądzona… Ale do czasu! Obecnie utrzymuje się teoria, że kannabidiol może hamować rozwój raka mózgu. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że po pierwsze tradycyjne metody leczenia (do których można zaliczyć radioterapię i chemioterapię) rzadko przynosiły spodziewany efekt, a ponadto przysparzały (i przysparzają…) pacjentom wielu cierpień i wywołują nieprzyjemne efekty uboczne. Po drugie glejak ma zdolność do rozprzestrzeniania się, a to sprawia, że operacja jego wycięcia jest niezwykle trudna do wykonania. Właśnie dlatego lecznicze właściwości marihuany w przypadku leczenia tego nowotworu są tak obiecujące, a badania na ten temat należy uznać za spektakularne i przełomowe.
Kannabidiole a rak, czyli jak zahamować rozwój raka mózgu
Naukowcom udało się już wykazać, że kannabinoidy bez wątpienia wykazują potencjał w leczeniu różnych postaci raka. Dowiedziono, że CBD może hamować wzrost nowotworu. Kannabidiol został wyróżniony jak potencjalne źródło fitokannabinoidów w leczeniu nowotworów, głównie z powodu braku psychoaktywności. Coraz bardziej realne staje się stwierdzenie, że kannabidiol może hamować rozwój raka mózgu! To naprawdę odkrycia wielkiej wagi, które mogą poskutkować odkryciem leku na raka…! Zespół naukowców z Włoch i Kanady podjął badania w tym zakresie i ustalił, że kannabidiol skutecznie ogranicza wzrost komórek glejaka. Obecnie trwają badania szczególnie agresywnego rodzaju raka mózgu. Będzie to pierwsze tego typu badanie na ludziach, które ma potwierdzić możliwość leczenia raka lekami na bazie konopi. Nam pozostaje czekać na wiadomości w tym zakresie.