Żel antybakteryjny do rąk zawsze warto mieć przy sobie. Sprawdzi się podczas podróży, w pracy, w szkole, na spacerze lub po skorzystaniu z toalety. Aby jednak żel antybakteryjny do rąk był skuteczny powinien mieć określony skład. 

 

 

Żel antybakteryjny: po co i jak go stosować?

Zastosowanie takiego żelu pomaga w utrzymaniu prawidłowej higieny dłoni na właściwym poziomie. Jego zadaniem jest zmniejszenie liczby bakterii i wirusów (wirusów lipofilnych, do których należy koronawirus) na powierzchni dłoni, a tym samym uchronić przez zakażeniem.

Żel antybakteryjny najlepiej sprawdza się w podróży, ale także w innych sytuacjach podczas których istnieje potrzeba umycia dłoni, a nie ma dostępu do wody i mydła. Jeżeli chcemy być pewni, że nasze dłonie zostały pozbawione szkodliwych patogenów możemy go użyć po tradycyjnym umyciu rąk. Zastosowanie żelu antybakteryjnego nie niesie za sobą konieczności spłukiwania i wycierania dłoni w ręcznik lub chusteczkę.

Jeżeli użyjesz płynu antybakteryjnego po użyciu wody z mydłem dokładnie osusz dłonie ręcznikiem papierowym, aby nie rozcieńczyć płynu dezynfekującego resztkami wody. Takie zachowanie znacznie obniży  skuteczność działania żelu.

Żel antybakteryjny – jak długo myć dłonie?

Działanie substancji biobójczych nie jest natychmiastowe dlatego czas mycia rąk za pomocą żelu antybakteryjnego powinien wynosić min. 30-60 sekund. Ręce myj dokładnie i precyzyjnie, aby dotrzeć do przestrzeni między palcami, czy opuszków palców. PAMIĘTAJ! Zdezynfekowane dłonie powinny być suche.

 

Żel antybakteryjny: skład

 

Aby żel antybakteryjny  był skuteczny musi zawierać substancje o działaniu antybakteryjnym o odpowiednim stężeniu. Skład żeli dezynfekujących dostępnych w drogeriach opiera się o alkohol etylowy (etanol), który jest bardzo skutecznym środkiem dezynfekującym. Im wyższe stężenie etanolu, tym lepsze działanie żelu antybakteryjnego.

Czy żel antybakteryjny wysusza dłonie?

Niestety, ale tak. Żel antybakteryjny zawiera wysokie stężenie alkoholu, co powoduje wysuszanie skóry. Dlatego kupując żel zwróć uwagę na to, czy w jego składzie znajdują się substancje o działaniu pielęgnującym i zapobiegającym odwodnieniu naskórka. Są to m.in.:

 • betaina – pochodna aminokwasu glicyny, która ma działanie nawilżające, np. kokamidopropylobetaina
 • gliceryna – to substancja o działaniu nawilżającym,
 • panthenol – związek o działaniu nawilżającym i łagodzącym podrażnienia.

Korzystając regularnie z żelu antybakteryjnego, warto pamiętać o równie częstym stosowaniu kremów odżywczo-nawilżającym.

 

Żel antybakteryjny a płyn do dezynfekcji

Czy żel antybakteryjny różni się od płynu do dezynfekcji? I tak i nie. Żel antybakteryjny to również płyn dezynfekujący, ale już płyn do dezynfekcji to nie żel antybakteryjny.

Jaka jest różnica?

Żel antybakteryjny:

 • ma lepką i żelową konsystencję,
 • przeznaczony do codziennego stosowania,
 • posiada substancje pielęgnujące, które zapobiegają wysuszaniu naskórka.

Płyn do dezynfekcji:

 • ma konsystencję wodnego roztworu alkoholu etylowego lub izopropylowego,
 • ma silniejsze działanie antyseptyczne,
 • silniej wysusza skórę dłoni, ponieważ nie zawiera składników o działaniu ochronnym,
 • wykorzystywany w szpitalach, przychodniach lub publicznych toaletach.

Z zachowaniem wszystkich powyższych aspektów Bionateo przygotowało specjalną ofertę skutecznego żelu antybakteryjnego do dezynfekcji rąk bez użycia wody – ALTAIO ANTIBACTERIAL HAND GEL.

 

Czy żel antybakteryjny zabija koronawirusa?

Preparaty antybakteryjne na bazie alkoholu (stężenie 60-80 proc.) działają zabójczo na wirusy:

 • grypy,
 • herperwirusy (wirusy lipofilne)
 • adenowirusy,
 • parvowirusy,
 • norowirusy,
 • enterowirusy,
 • rhinowirusy,
 • rotawirusy (wirusy hydrofilne).

Nie działają natomiast na wirusa polio i zapalenia wątroby typu A.

Koronawirus SARS-CoV-2 należy do wirusów lipofilnych i jest podatny na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów, co oznacza, że żele antybakteryjne na bazie alkoholu zadziałają zabójczo na koronawirusa

Antybakteryjny żel do rąk ALTAIO ANTIBACTERIAL HAND GEL to produkt przeznaczony do powszechnego stosowania.
Bakterie towarzyszą nam wszędzie – na spacerze, w podróży, podczas robienia zakupów, czy na nawet płacąc za nie.
Nie można się od nich uchronić, lecz można je skutecznie zwalczać przez dezynfekcję rąk dobrym i skutecznym żelem antybakteryjnym do rąk.
Zwiększa ochronę przed drobnoustrojami, dlatego też warto się w niego wyposażyć … najlepiej od zaraz.

icon Prozdrowotne produkty
icon Darmowa dostawa powyżej 200 zł
icon Bezpieczne zakupy
icon Opieka stałego konsultanta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Bionateo Sp. z o. o. z siedzibą w Kaliszu. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych oraz ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne w celach marketingowych przez Bionateo Sp. z o. o. z siedzibą w Kaliszu i oświadczam, iż podanie przeze mnie danych osobowych jest dobrowolne oraz iż zostałem poinformowany o prawie żądania dostępu do moich danych osobowych, ich zmiany oraz usunięcia.