W ciągu kilku lat klocki LEGO będą robione wyłącznie z konopi.

Legendarna marka postanowiła postawić na materiał znacznie przyjaźniejszy naszej planecie i postanowiła produkować swoje klocki z plastiku konopnego.

LEGO od zawsze produkowało klocki z tworzywa ABS – jednego z najbardziej popularnych i rozpowszechnionych tworzyw sztucznych, który  stosowany niemal w każdej branży. Znajdziemy go w samochodzie, obudowie telewizora, zabawkach, czy sprzęcie sportowym. Swoją komercyjną popularność zawdzięcza wysokiej wytrzymałości i dobrych parametrach przetwórczych. Jednak jego jedną z wielu wad jest szkodzenie planecie. Spowodowało to, że LEGO utraciło wielu eko-klientów, przez co producent zobowiązał się, że do 2030 roku znajdzie ekologiczny zamiennik dla swojego plastiku.   

I tak właśnie wyborem okazał się plastik produkowany z konopi.

Nadchodzi Lego z konopi

Dlaczego wybór padł właśnie na konopie? Ponieważ są doskonałym materiałem bazowym do produkcji tworzyw sztucznych ze względu na wysoką zawartość celulozy (70% – 80%).

Jedną z firm, która pracuje już nad rozwojem technologii konopnej jest Zeoform. Najnowsze doniesienia z firmy mówią, że udało im się opracować bardzo wytrzymały plastik wykonanego w całości z konopi, co daje nadzieję na alternatywę plastikowego świata. Materiał można wtryskiwać lub formować rozdmuchowo i wykorzystywać tym samym do produkcji w niezliczonej liczby produktów, od guzików po słomki, meble domowe, czy zabawki.

LEGO zobowiązało się, że do 2030 roku pozbędzie się całego plastiku ze swojej produkcji i tak, 60 miliardów bloków, które firma produkuje każdego roku, powstawać będzie z tworzywa konopnego.

Właściwości konopnego plastiku

Konopny plastik jest w pełni bezpieczny, biodegradowalny i nietoksyczny dla człowieka, a w szczególności małych dzieci.  

Przy okazji sprawdź nasz sklep

Obecnie z konopi wytwarzane jest ponad 25 000 produktów na całym świecie. Surowiec ten wykorzystywany jest w przemyśle paliwowym, papierniczym, tekstylnym, zdrowej żywności, biodegradowalnych tworzyw sztucznych, a nawet filtrów papierosowych. Dlaczego? Powodów jest wiele.

  • Konopie są jedną z najszybciej rosnących roślin rolnych i osiągają pełny potencjał w ciągu zaledwie 4 miesięcy (roślinom trzciny cukrowej zajmuje to 12 do 14 miesięcy).
  • Konopie są bardzo odporne na szkodniki, dzięki czemu do jej hodowli używana jest mała ilość pestycydów.
  • Wytwarzają bardzo dużo tlenu i wymagają mniej przetwarzania przemysłowego
  • Konopie oczyszczają glebę, min. z metali ciężkich. 

Wszystkie te czynniki sprawiają, że uprawa konopi jest jedną z najbardziej przyjaznych dla środowiska upraw przemysłowych. 

Czekamy zatem na najfajniejsze klocki LEGO 🙂

icon Prozdrowotne produkty
icon Darmowa dostawa powyżej 200 zł
icon Bezpieczne zakupy
icon Opieka stałego konsultanta

Wyrażam zgodę na otrzymywanie drogą elektroniczną na wskazany przeze mnie adres e-mail informacji handlowej w rozumieniu art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 18 lipca 2002 roku o świadczeniu usług drogą elektroniczną od Bionateo Sp. z o. o. z siedzibą w Kaliszu. Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych w rozumieniu ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku o ochronie danych osobowych oraz ustawy z dnia 16 lipca 2004 roku Prawo telekomunikacyjne w celach marketingowych przez Bionateo Sp. z o. o. z siedzibą w Kaliszu i oświadczam, iż podanie przeze mnie danych osobowych jest dobrowolne oraz iż zostałem poinformowany o prawie żądania dostępu do moich danych osobowych, ich zmiany oraz usunięcia.